Geestelijken R.K. Parochie te Vriezenveen


foto: Vereniging Oud Vriezenveen
R.K. Parochie, voor de brand van 16 mei 1905
1413-1442
Priester Roelof Begher
Was in 1404 schoolmeester te Almelo en van 1413 tot 1442 kerkheer (priester) op den Vene (Vriezenveen).
1458
Priester Wijbrant Zangstoke
Kerkheer op Ameloërveen in het jaar 1458.
1486
Priester Johan de Wijcke
Vicaris van het altaar van het Heilige Kruis der Parochiekerk op Almelerveen in het jaar 1486.
1493
Priester Johannes Gherlichs (Johan Gerlaci), overleden in 1511.
Priester en vicaris van St. Anthonius op Almeloërveen (Vriezenveen) in 1493.
1554
Priester Bernardus Wesselink
Uit Oldenzaal. Leekebroeder van het klooster Albergen. In 1554 vicaris te Vriezenveen.
1571
Priester Gosuinus Rompelman
Eerst kapelaan in Delden. Was in 1571 pastoor te Vriezenveen.
1571
Priester Joannes Werdensis (Johannes van Wierden)
Was in 1571 vicaris te Vriezenveen.
tot 1620
Wilhelmus Grevinckhof, geboren te Oldenzaal, overleden in 1634 te Vriezenveen.
Kwam als R.C. geestelijke naar Vriezenveen om daar als adjunct den bejaarden pastoor Gosewinus Rompelman te assisteren. Toen Twente in 1597, ten gevolge van den veldtocht van Prins Maurits, Staatsch was geworden, werd ook hier de Hervorming doorgezet. Grevinckhof werd in 1601 voor de classis van Deventer gehouden te Oldenzaal geroepen en verklaarde daar, dat hij het met de Gereformeerde Religie eens was, uitgezonderd wat betrof het Heilige Avondmaal, waarvoor hij een maand bedenktijd kreeg. Hij werd later nog verschillende keren opgeroepen om onderzocht te woerden, maar werd vanwege zijne goede gezondheid, op zijn plaats gelaten. Hij bleef tot zijn overlijden in 160 predikant te Vriezenveen.
1673
Priester Johannes Schuren (Schuurman), geboren te Vriezenveen, overleden omstreeks 1702.
Hij bediende ook Geesteren, dat geheel Katholiek was gebleven. In 1673 werd hij door de Staatsche troepen opgelicht en te Coevorden gevangen gehouden. Bernard van Galen bezorgde hem zijn vrijheid weer, doordat hij ds. Van Laar te Ootmarsum die door vijf dragonders was weggevoerd naar Twikkel, gelijk met ds. Franken, weer los liet. Hij hield kerkelijke diensten in zijn ouderlijk huis, waar nu de R.C. Kerk staat, en bleef 36 jaar werkzaam.
tot 1717
Priester Gerhardus Koesveld, geboren te Enschede, overleden op maandag 15 februari 1717.
Geboren uit een aanzienlijk geslacht. Het getal der Katholieken was niet groot, maar te Geeesteren zoveel te groot en door de onbegaanbare wegen was zijn arbeid zeer vermoeiend.
13-04-1717 tot 1746
Priester Johannes Petrus Leurs, overleden in 1746.
Ha zijn woning en kerk te Geesteren in het zogenaamde Eijlershuis, in vroegere tijden hanzate der Heeren van Geesteren, het lag op de Voormolen. Hij bediende van daar uit Vriezenveen vanaf 13 april 1717.
28-02-1746 t/m 1768
Priester Henricus Kramer, geboren te Schaopen, overleden in 1768.
Werd op 28 februari 1746 opvolger te Geesteren en had vanaf 1761 A. Meijer tot kapelaan. Hij verplaatste zijn kerkhuis en woning meer in het midden van Geesteren en kocht daartoe een halven bunder land en een schuur op het erve Mensink. Deze schuur werd ingericht tot kerkhuis. Op hem volgde de voornoemde kapelaan.
1768 t/m 1797
Priester Albertus Meijer, geboren in 1734 te Geesteren, overleden in 1814.
Was kapelaan bij pastoor Kramer. Hij verlangde zeer, dat Vriezenveen een statie werd en heeft gezorgd dat in 1797 een nette kerk met pastorie werd gebouwd, toen in 1795 de verdrukking der Katholieken ophield.
1797 t/m 10-02-1803
Pastoor Gerhardus Johannes Steffens, geboren te Ootmarsum, overleden op woensdag 24 oktober 1832, begraven op het R.K. kerkhof te Rossum.
Onder hem werd Vriezenveen in 1797 een zelfstandige Parochie, nadat de nieuwe kerk gereed was. Hij vertrok naar de R.K. Parochie van de H.Plechelmus in Rossum op 10 februari 1803.
1803-1804
Pastoor Gerhardus Joan Nieuwenhuis, geboren te Oldenzaal, overleden in 1837.
Gaat reeds op 8 januari 1804 naar Almelo, vandaar in 1817 naar Enschede.
1804-1811
Pastoor Bernardus Johannes ten Velde, geboren in 1769 te Ootmarsum, overleden op vrijdag 1 november 1811 te Vriezenveen.
Kapelaan te Ootmarsum. Werd in 1804 pastoor te Vriezenveen.
1811 t/m 14-06-1820
Pastoor Johannes Wenniger
Gekomen in 1811 uit Vasse en op 14 juni 1820 weer vertrokken naar Hengelo (ov.).
1820 t/m 21-05-1826
Pastoor Albertus Teusse
Kwam in 1820 van Reuteum en gaat op 21 mei 1826 naar Deurningen.
1826 t/m 08-05-1828
Pastoor Albertus Egbertus Geerdink, geboren te Vasse, overleden op woensdag 22 mei 1867 te Delden.
Wordt op 8 mei 1828 benoemd tot pastoor te Delden.
Zie: Egbertus Albertus Geerdink.
1828 t/m 1831
Pastoor Johannes Theodorus Alink, gedoopt op vrijdag 14 april 1797 te Oldenzaal, overleden op dinsdag 18 mei 1875 op 78-jarige leeftijd.
Wordt in 1831 pastoor te Deurningen en op 23 november 1832 te Hertme.
1831 t/m 1832
Pastoor H.G.J. Slutken, geboren te Ootmarsum, overleden op vrijdag 8 augustus 1851 te Reutum.
Kapelaan te Rossum, pastoor te Vriezenveen, daarna te Herthme en vervolgens te Reutum.
1832 t/m 20-05-1836
Pastoor Engbertus Brevink, geboren in 1799 te Haaksbergen, overleden op vrijdag 20 mei 1836 te Vriezenveen.
Kapelaan te Deurningen, daarna te Ootmarsum. In 1832 pastoor te Vriezenveen.
1836 t/m 02-12-1843
Pastoor Bernardus Aarnink, geboren te Tilligte, overleden in 1872 te Saasveld.
Werd op 2 december 1843 verplaatst naar Almelo.
1843 t/m 12-1846
Pastoor Henricus Booret, geboren te 's-Hertogenbosch.
Van Sylva Ducis. Wordt in december 1846 verplaatst naar Weerselo.
1846 t/m 09-11-1852
Pastoor A.H.A. Koning, geboren te Goor.
Van Goor. Wordt op 9 november 1852 verplaatst naar Rijssen.
1852 t/m 1857
Pastoor Johan Reimer, geboren te Hasselo, overleden in 1871.
Van Deurningen. Wordt in 1857 pastoor te Reutum.
1857 t/m 1863
Pastoor Bernardus Antonius Vos, geboren op zaterdag 30 december 1820 te Tubbergen.
Van Tubbergen. Wordt in 1863 pastoor te Bemmel.
06-12-1863 t/m 08-11-1869
Pastoor Hendrikus Johannes de Jong, geboren op zaterdag 23 februari 1828 te Amersfoort.
Vertrekt op 8 november 1869 naar Delden. Alhier in functie getreden op 6 december 1863.
1869 t/m 03-1874
Pastoor Petrus Josephus Tasset, geboren op zaterdag 19 juni 1830 te Vessem.
Van Vessem. Wordt in maart 1874 pastoor te Hengelo (ov.).
18-04-1874 t/m 07-1880
Pastoor Gerardus Petrus Wolf, geboren op zaterdag 10 februari 1838 te Utrecht, overleden te Utrecht.
Is op 16 april 1874 van Jutphaas naar Vriezenveen gekomen. Pastoor te Vriezenveen vanaf 18 april 1874 tot juli 1880. Is vertrokken naar Vaassen, alwaar hij emeritaat aanvroeg. Hij vestigde zich daarna te Utrecht, alwaar hij is overleden.
07-1880 t/m 21-01-1885
Pastoor Jacobus Miltenburg, geboren op donderdag 21 december 1837 te Tull in 't Waal, overleden te Houten.
Was alhier werkzaam van juli 1880 tot 21 januari 1885. Vertrokken naar Houten.
21-01-1885 t/m 22-02-1890
Pastoor Johannes Henricus Hendriks, geboren op vrijdag 11 juni 1841 te Tubbergen, overleden te Borne.
Gewezen kapelaan te Haaksbergen, Lonneker, Vaassen, Borne en Eibergen. Pastoor te Vriezenveen van 21 januari 1885 tot 22 februari 1890, daarna pastoor te Borne.
22-02-1890 t/m 18-06-1895
Pastoor Martinus van Brienen, geboren op zaterdag 25 maart 1848 te Wageningen, overleden te Losser.
Alhier werkzaam van 22 februari 1890 tot 18 juni 1895, verplaatst naar Losser.
foto: Vereniging Oud Vriezenveen
R.K. Parochie, na de brand van 16 mei 1905
18-01-1895 t/m 30-10-1903
Pastoor Georg Bartolomeus Meijknecht, geboren op zaterdag 13 april 1844 te Amsterdam, overleden te Uithuizen.
Was voordien kapelaan te Amersfoort. Alhier werkzaam van 18 januari 1895 tot 30 oktober 1903, verplaatst naar Uithuizen.













foto: Vereniging Oud Vriezenveen
Pastoor Spaan
30-10-1903 t/m 19-05-1911
Pastoor Theodorus Augustinus Spaan, geboren op zaterdag 15 december 1860 te Zutphen, overleden op maandag 3 februari 1919 te Hoogland op 58-jarige leeftijd.
Alhier werkzaam van 30 oktober 1903 tot 19 mei 1911, was voordien kapelaan te Deurningen. Van hier vertrokken naar Oosterhout bij Nijmegen, daarna naar IJsselmuiden en later als emeritus naar 't Gooi in het jaar 1915.
Zie: Website Yvonne Roeling over Theodorus Augustinus Spaan.






foto: Vereniging Oud Vriezenveen
Pastoor Rüding
19-05-1911 tot 16-05-1919
Pastoor Johannes Cornelis Rüding, geboren op dinsdag 12 december 1871 te Groningen.
Werkzaam geweest als pastoor te Vriezenveen van 19 mei 1911 tot 16 mei 1919. Was voordien kapelaan te Oude-Pekela. Van Vriezenveen overgeplaatst naar De Lutte bij Oldenzaal.








foto: Vereniging Oud Vriezenveen
Pastoor Lowes
16-05-1919 t/m 15-03-1929
Pastoor Bernardus Joannes Lowes, geboren op zondag 22 april 1877 te Wedde.
Werkzaam geweest als pastoor te Vriezenveen van 16 mei 1919 tot 15 maart 1929. Werd van hier verplaatst naar Steggerda. Was voordien kapelaan te Hilversum van 19 februari 1909 tot 16 mei 1919; te Denekamp van 26 januari 1906 tot 19 februari 1909; te Etten van 11 november 1904 tot 26 januari 1906. Op 15 augustus 1928 heeft pastoor Lowes te Vriezenveen zijn 25-jarig Priestersfeest gevierd, onder zeer veel belangstelling van zijn dankbare parochianen. De 9-jarige arbeidstijd van den jubilaris is voor Vriezenveen een vruchtbare periode geweest. Hij wist het aanzien van kerk en pastorie aanmerkelijk te verbeteren en mocht er in slagen de eerste R.C. school te openen.





foto: Vereniging Oud Vriezenveen
Pastoor Van Rijn
15-03-1929 t/m 26-06-1942
Pastoor Wilhelmus Maria Antonius van Rijn, geboren op vrijdag 26 juli 1889 te Utrecht.
Werd in 1914 tot priester gewijd. Vanaf 15 maart 1929 pastoor te Vriezenveen. Voordien kapelaan te Workum, St. Nicolaasga, Breukelen, Hengelo (ov.) en Deventer. In Hengelo was hij kapelaan van de St. Ludgerusparochie. Op 26 juni 1942 van Vriezenveen vertrokken als pastoor naar Beesd (bij Geldermalsen). Hij vierde op 11 augustus 1939 zijn 25-jarig ambtsjubileum.







foto: Vereniging Oud Vriezenveen
Pastoor Copier
26-06-1942 t/m 07-08-1953
Pastoor Antonius Bernardus Copier, geboren op dinsdag 12 september 1899 te Schalkwijk.
Werd in 1924 tot priester gewijd. Op 12 september 1924 benoemd tot assistent te Heeten, op 9 januari 1925 tot kapelaan van Blaricum, op 29 juni 1928 tot kapelaan te Heino, op 26 augustus 1932 tot kapelaan te Zieuwent en op 26 juni 1942 tot pastoor te Vriezenveen. Op 7 augustus 1953 van Vriezenveen vertrokken als pastoor naar Uithuizen (gr.).






07-08-1953 t/m 04-09-1959
Pastoor Antonius Jacobus Maria van Rijn
Op 22 juli 1934 tot priester gewijd. Kapelaan te Groessen, Zeddam en van de St. Eusebiusparochie te Arnhem. Kwam op 7 augustus 1953 als pastoor naar Vriezenveen. Op 4 september 1959 benoemd tot pastoor van de St. Ludgerusparochie te Utrecht.
04-09-1959 t/m 1964
Pastoor W.C. Boelens
Op 4 september 1959 geïnstalleerd. Studeerde aan de seminaria te Culemborg en Rijssenburg. Was kapelaan te Eemnes en te Utrecht en laast leraar aan het seminarie te Apeldoorn.
1964-1970
Pastoor W. Dijkstra
Van Almelo.
05-07-1970 t/m 1971
Pastoor Th.G. van den Heuvel
Geïnstalleerd te Vriezenveen op 5 juli 1970.
1971 t/m 1981
H. Westerhof O. Carm.
Later pastoor. Van Denekamp.
1981 t/m 1986
Dr. H. Mollink O. Carm.
Van Sumatra [Indonesië].
1986 t/m 1987
Alfons ter Beke M.H.H.
Van Sudan.
1989 t/m 1997
Pastoraalwerkster Mevr. M.E.F. Wisse
Van Steggerda.
1997 t/m 1999
Waarnemend pastoor Deken G.B. Jansman te Beuningen
Vanaf 1999
Pasto(o)r Th. Munsterhuis
Samenwerkingsverband met R.K. Parochies te Geesteren en Vroomshoop. Van Brummen.
Pastoraalwerker P. Hoekstra
Priesters, kapelaans, pastoors en pastors elders, afkomstig van Vriezenveen
Joannes Bramer, gedoopt op donderdag 22 december 1768 te Tubbergen, overleden op dinsdag 23 april 1833 te Borne op 64-jarige leeftijd, begraven op de R.K. begraafplaats te Borne.
Priester te Roermond, kapelaan te Geesteren en Delden, pastoor te Wegdam, Goor en Borne.


Comments