Predikanten Gereformeerde Kerk te Vriezenveen


foto: Vereniging Oud Vriezenveen
Gereformeerd Kerk te Vriezenveen
18-12-1841 t/m 16-04-1847
Hendrikus de Vries, geboren op woensdag 10 augustus 1808 te Hoogeveen, overleden op maandag 17 april 1865 te Heemse op 56-jarige leeftijd, gehuwd op 27-jarige leeftijd op zaterdag 21 november 1835 te Vreizenveen met Jenneken Companjen, 23 jaar oud, geboren op maandag 2 december 1811 te Vriezenveen, gedoopt op zondag 8 december 1811 te Vriezenveen, overleden op zondag 5 december 1869 te Heemse op 58-jarige leeftijd.
Deed in december 1841 examen voor de provinciale vergadering te Nieuwleusen. Was van beroep kleermaker. Op 18 december 1841 werd hij te Vriezenveen door ds. Van Raalte bevestigd. Hij diende tegelijk ook de kerk te Heemse. In 1847 nam hij een beroep naar Heemse aan.
1850 t/m 02-1851
Tiemon Westrik, geboren in 1823 te Zwolle, overleden op woensdag 20 oktober 1886 te Hijken, gehuwd op vrijdag 30 mei 1851 te Vriezenveen met Hendrika Fina Bramer, geboren in 1830 te Vriezenveen, overleden op vrijdag 29 september 1882 te Hijken.
Na het vertrek van De Vries werd candidaat Westerik beroepen en hoewel het oordeel bij het examen niet onverdeeld gunstig was, werd hij toch bij meerderheid van stemmen toegelaten en bevestigd als predikant te Vriezenveen in 1859. In 1851 nam hij een beroep aan naar Strobos. Hierna heeft hij gediend in Staphorst (1854-1866), Idskenhuizen (1866-1868) en Hijken (vanaf 1868).
Vacante periode van 1851 tot 1885.






foto: Vereniging Oud Vriezenveen
Ds. Ouendag
15-11-1885 t/m 20-11-1889
Marten Ouendag, geboren op woensdag 8 februari 1854 te Harlingen, overleden op dinsdag 8 februari 1921 te Harlingen op 67-jarige leeftijd, gehuwd op 31-jarige leeftijd op woensdag 11 november 1885 te Harlingen met Janna van 't Vliet, 26 jaar oud, geboren op donderdag 14 juli 1859 te Harlingen, overleden op zondag 17 september 1922 te Harlingen op 63-jarige leeftijd.
Werd in 1885 als candidaat beroepen op een tractement van f 700,=. Op 7 oktober deed hij examen voor de classis te Almelo en op 15 november werd hij geïnstalleerd door ds. Bos uit Bedem te Vriezenveen. Ouendag vestigde zich op 18 november in Vriezenveen. Vertrok op 20 november 1889 naar Klundert-Zevenbergen. Vanaf 1900 was hij predikant te Rijssen en Wierden.
Vacante periode van 1889 tot 1923.



foto: Vereniging Oud Vriezenveen
Ds. Goris
1923 t/m 1925
Gerrit Goris, geboren op zondag 10 juni 1849 te Hardenberg, overleden op donderdag 15 juni 1933 op 84-jarige leeftijd, begraven te Hardenberg, gehuwd (1) op 29-jarige leeftijd op vrijdag 27 september 1878 te Ambt Hardenberg met Aaltje Petersen, geboren in 1858 te Wenermoor [Duitsland], gehuwd (2) op 32-jarige leeftijd op donderdag 16 juni 1881 te Stad Hardenberg met Helena Gerritdina Hurink, 31 jaar oud, geboren op woensdag 15 mei 1850 te Stad Hardenberg, overleden op woensdag 25 juni 1919 op 69-jarige leeftijd, begraven te Hardenberg.
In 1877 werd hij candidaat en deed 17 oktober 1877 zijn intree te Westmaas. Vertrok in 1879 naar Vroomshoop en in hetzelfde jaar naar Niezijl. Van hier ging hij in 1885 naar Holten en in 1887 weer terug naar Vroomshoop en in 1903 naar De Krim, in 1909 naar Bergentheim. Op 1 mei 1922 ontving hij emeritaat, maar kwam in juni 1922 naar Vriezenveen. Begin 1925 moest hij wegens ziekte ophouden met zijn werk.



foto: Vereniging Oud Vriezenveen
Ds. Dekkers
13-08-1925 t/m 01-10-1928
Antonie Dekkers, geboren op dinsdag 19 juni 1855 te Vlissingen, overleden op maandag 5 juli 1943 op 88-jarige leeftijd, gehuwd (1) met Cornelia Geertruida Zahn, gehuwd (2) op 58-jarige leeftijd op donderdag 30 april 1914 te Leek met Dieuwktje de Boer, geboren in 1881 te Leek.
Werd in 1884 candidaat aan de Theologische School te Kampen. Predikant te Roden en Een (1884-1888), Landsmeer (1888-1890), Oldekerk (1890-1891), Buitenpost (1891-1898), Veere (1898-1903), Anna Jacoba polder (1903-1910), Zevenhuizen (1910-1918) en Gerkesklooster-Stroobos (1918-1925). Hij kreeg op 9 augustus 1925 zijn emeritaat. In augustus 1925 nam hij het beroep naar Vriezenveen aan. Van hier vertrok hij in 1928 naar Driebergen. Op 30 september hield hij zijn afscheidsrede te Vriezenveen naar aanleiding van Hand. 20 vers 32. Hij herdacht in december 1929 te Driebergen zijn 45-jarig ambtsbediening.




foto: Vereniging Oud Vriezenveen
Ds. Colenbrander
04-03-1929 t/m 28-04-1946
Johan Frederik Colenbrander, geboren op donderdag 26 april 1877 te Wisch, overleden op woensdag 11 maart 1964 op 86-jarige leeftijd, begraven te Ermelo, gehuwd op 29-jarige leeftijd op donderdag 5 juli 1906 te Hoogezand met Jantina Catrina Boswijk, 21 jaar oud, geboren op donderdag 4 juni 1885 te Sappermeer, overleden op vrijdag 27 maart 1964 op 78-jarige leeftijd, begraven te Ermelo.
Deed op 24 november 1903 zijn candidaats examen aan de Theologische School te Kampen. Hulpdienaar te Gorinchem in 1904 voor 3 maanden. In 1904 beroepen naar Haarlemmermeer en in 1909 door de kerk te Appingedam voor het Zendingswerk en 15 april aldaar bevestigd als missionair predikant. Op 10 juni 1929 deed hij zijn intree te Vriezenveen met als tekst Cor. 1:23-24. Hij werd bevestigd door ds. Veldkamp van Kralingscheveer. Op 28 mei 1946 nam ds. Colenbrander, wegens emeritaat afscheid van de gemeente met de tekst uit Opb. 2 vers 1 (laatste gedeelte).
Zie ook: Genealogie familie Colenbrander.


foto: Vereniging Oud Vriezenveen
Ds. Hekman
19-05-1946 t/m 27-01-1952
Hendrikus Hekman, geboren op zondag 13 juni 1909 te Schoonebeek, overleden in maart 1988, gehuwd met Martina Anna Schaafsma, geboren op vrijdag 6 september 1901 te Beilen, overleden in november 1967.
Op de Theologische Hogeschool in Kampen deed hij in oktober 1936 candidaatsexamen. Op 1 oktober 1937 werd hij benoemd tot hulpprediker te Dedemsvaart. In 1939 beroepen te Kantens, alwaar hij door zijn oom ds. K. Bakker werd bevestigd. In 1946 kwam het beroep naar Vriezenveen. Hier werd hij op 19 mei 1946 door ds. J.F. Colenbrander bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk. Zijn intrede was dezelfde dag namiddags naar aanleiding van Ezechiël 3 vers 16 en 17. Op 20 januari 1952 nam ds. Hekman afscheid van Vriezenveen en vertrok naar Zwartsluis. In augustus 1970 ging hij met vervroegd emeritaat, na te zijn getroffen door een hartinfarct.




foto: Vereniging Oud Vriezenveen
Ds. Ten Brink
13-01-1952 t/m 1959
Hermannus Jan ten Brink, geboren op vrijdag 21 januari 1898 te Enschede, overleden op woensdag 21 augustus 1974 op 76-jarige leeftijd, gehuwd met Gerharda Johanna Pereboom, geboren op zaterdag 24 maart 1894 te Vriezenveen, overleden in 1981.
Na de H.B.S. te Enschede te hebben gevolgd ging hij in 1918 in militaire dienst. In 1920 werd hij als 2e 1e luit. diensttijd beëindigd. Na de Hogere Textielschool in Enschede 2 jaar als textieltechnicus werkzaam geweest. Toen studie van Staatsexamen aan de Vrije Universiteit, candidaat in 1931. Op 22 november 1931 intrede in zijn eerste gemeente Twijzel. Als legerpredikant bij de mobilisatie in 1939 in militaire dienst. Naar Twijzel terug op 15 juli 1940. Hierna was hij tot februari 1946 predikant te Santpoort en daarna tot 1952 te Den Haag-Loosduinen. Op 4 mei 1952 deed hij zijn intrede in Vriezenveen met de tekst uit Ef. 4:12. Hierbij werd hij toegesproken door A. Borger, namens de gemeente door burgemeester Ridder Huyssen van Kattendyke, ds. Kamper van Wierden, ds. Pelleboer, predikant Hervormde Gemeente te Vriezenveen en ds. Staal, geref. predikant te Vroomshoop. Op zondag 5 april 1959 nam hij afscheid van Vriezenveen met de tekst uit Coll. 3:16a. Toespraken werden gehouden door A. Borger, ds. Smeerik van Almelo, ds. Kamper van Wierden, burgemeester Huyssen van Kattendyke, J. Stegeman namens de Herv. Kerk, J. Feddema namens de gemeente (bood schilderstuk aan van de Vriezenveense schilder B. Jaspers Faijer) en mevr. Hulshof uit Aadorp. Hij vertrok naar St. Jansklooster en diende daar 7 jaren. Later was hij ambtenaar van de burgerlijke stand te Vriezenveen.
foto: Vereniging Oud Vriezenveen
Ds. Struys
1959 t/m 01-09-1963
Willem Struys, geboren op dinsdag 15 januari 1929 te Rotterdam, overleden op donderdag 30 januari 1975 op 46-jarige leeftijd.
Zijn eerste gemeente was Krommenie. Ds. Struys werd van hier beroepen naar Vriezenveen. Tijdens zijn periode te Vriezenveen werd hij opgeroepen om de herhalingsoefeningen van de militaire dienst te vervullen en werd zodoende 3 maanden legerpredikant. In mei 1963 nam hij het beroep naar Hoogeveen aan en nam op zondag 1 september 1963 afscheid van Vriezenveen. Van Hoogeveen ging het via Heino naar Rotterdam-Zuid (Katendrecht), alwaar hij evangelisatiepredikant werd. Hier overleed hij na vier en half jaar dienst te hebben gedaan.
10-1963 t/m 05-1968
Gerben van Ziel
Predikant te Oosthem (1958-1963), Vriezenveen (1963-1968) en Bredevoort (1968-1973). Legerpredikant te Schaarsbergen, Arnhem en De Harskamp.
07-1970 t/m 02-05-1976
Alko Hekman
Predikant te Vriezenveen (1970-1976) en Beilen (sinds 1976).
1976 t/m 11-07-1982
Anne Aldert Nottelman
Predikant te Lichtenvoorde (1972-1976), Vriezenveen (1976-1982), Sneek (1982-1992) en Bunschoten (sinds 1992).
19-06-1983 t/m 16-07-1990
Cornelis Wietze Neef
Predikant te Donkerborek (1977-1983), Vriezenveen (1983-1990) en Kollum (sinds 1990).
01-01-1991 t/m 01-05-2003
Willem den Braber
Predikant te Medemblik (tot 1983) en Vriezenveen (1983-2003). Hoofd R.D.C. Overijssel/Flevoland (sinds 2003).
Comments